Tłumaczenie: Krystian

Korekta: Mateusz Zaranek

Od RM: Poniższe ciekawostki to tłumaczenie bookletu trzypłytowej edycji składanki „Finally Enough Love”. Niektóre angielskie wyrazy znalazły się w nim w spolszczonych formach, ponieważ proces tłumaczenia pokazał ubóstwo języka polskiego w zakresie specjalistycznego słownictwa związanego z muzyką. Uznaliśmy jednak, że zastosowane przez nas słowa najpełniej oddają sens tłumaczenia, a właśnie to był nasz nadrzędny cel.


Holiday (7” Version)

Po wydaniu „Everybody” i „Burning Up” wytwórnia Madonny wysłała do klubów singiel z podwójną stroną A – „Holiday” wraz z „Lucky Star”. „Holiday” spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem na parkiecie i zostało wydane jako trzeci komercyjny singiel Madonny. Był to także jej pierwszy hit numer #1 na klubowej liście.

Like a Virgin (7” Version)

Mimo że piosenka ukazała się na 7- i 12-calowych winylach – a na drugi z nich trafił jej dłuższy taneczny remiks – DJ-e w klubach w większości wybierali krótszą wersję, co pozwalało im grać ją dwa lub trzy razy w ciągu nocy. A ponieważ oryginalna wersja albumowa miała odpowiednią długość dla singla, nie wymagała edycji na potrzeby komercyjnego winyla i stała się radiowym faworytem.

Material Girl (7” Version)

Historia się powtarza… Singiel „Material Girl” potrzebował aż miesiąca po swoim komercyjnym debiucie, aby zaczęto go grać w klubach, ponieważ ludzie wciąż byli zafascynowani piosenką „Like a Virgin” i nie mogli przestać prosić o nią DJ-ów. Krótki czas trwania obu utworów pozwolił na dodawanie ich razem do playlist, a fani po raz kolejny otrzymali albumowy kawałek wytłoczony na 7-calowym singlu.


Od RM: Na składance znalazły się wersje albumowe zarówno „Like a Virgin”, jak i „Material Girl”.


Into the Groove (You Can Dance Remix Edit)

„Into the Groove”, początkowo wydany w Ameryce Północnej jako strona B 12-calowego singla „Angel”, doczekał się pierwszego remiksu, gdy Shep Pettibone został zaproszony do udziału w projekcie „You Can Dance”, aby wnieść jeszcze więcej tanecznego klimatu do piosenki napisanej i wyprodukowanej pierwotnie z myślą o ścieżce dźwiękowej filmu „Rozpaczliwie poszukując Susan”. Skrócona wersja znalazła się na promocyjnych winylach i CD, które pod koniec 1987 roku wysłano do klubów i stacji radiowych, a na tej płycie pojawia się w celu uczczenia 35. rocznicy wydania kompilacji remiksów „You Can Dance”.

Open Your Heart (Video Version)

Ta wersja, stworzona na potrzeby wideoklipu „Open Your Heart”, miała swój komercyjny debiut na składance teledysków „The Immaculate Collection” i nigdy wcześniej – aż do teraz – nie została wydana jako samodzielne audio.

Physical Attraction (You Can Dance Remix Edit)

Undergroundowy klimat oryginalnej piosenki – napisanej i wyprodukowanej przez Reggiego Lucasa – idealnie współgrał z brzmieniem projektu „You Can Dance” i jako jedyny nie wymagał ponownego miksowania produkcji. Ten edit znalazł się na promocyjnych wydaniach płyty z 1987 roku, a także na stronie B europejskich singli 7-calowych „Burning Up” z 1983 roku.

Everybody (You Can Dance Remix Edit)

Jak opisał to producent remiksu z 1987 roku, Bruce Forest, miał on „sprawić, że ponadczasowy undergroundowy klasyk jeszcze wyraźniej będzie zapraszał do tańca”. Ta przygotowana tylko na potrzeby promocyjne wersja została umieszczona na tej składance w celu uczczenia 40. rocznicy wydania „Everybody”, pierwszego singla Madonny pod skrzydłami wytwórni Sire.

Like a Prayer (7” Remix/Edit)

Edit ten, oparty na 12-calowej klubowej wersji Billa Botrella i słynny za sprawą unikatowego intra, w którym wers a cappella z albumowej wersji zmiksowano z mocnym basem, zadowolił zarówno wielbicieli popu, jak i rocka. Riffy grane na gitarze elektrycznej i efekty wokalne, które można odnaleźć w „Like a Prayer” i „Act of Contrition”, były kluczem do zapełnienia parkietów w mniej niż 30 sekund.

Express Yourself (Remix/Edit)

Wersja ta, wierna oryginalnej produkcji albumowej – wydana jedynie na limitowanych promocyjnych singlach 7-calowych i CD – jest jedyną, która zawiera fragmenty wokali i efektów dźwiękowych przygotowanych przez Shepa Pettibone’a specjalnie z myślą o pełnych remiksach „Express Yourself”.

Keep It Together (Alternate Single Remix)

Singlowy remiks, który został wydany na maxi-singlu z 1989 roku, a także na niektórych rynkach jako strona B singla „Vogue” z 1990 roku, został tu przerobiony tak, by zaczynać się i kończyć wyjątkowymi intrem i outrem z 12-calowego remiksu.

Błąd: singiel „Keep It Together” nie ukazał się na nośnikach fizycznych przed 30 stycznia 1990 r.

Vogue (Single Version)

Ta pierwsza ukończona wersja „Vogue”, która wprowadza od razu w utwór, była bardzo często grana w radiu. Dłuższe i bardziej teatralne intro, które wszyscy znamy, zostało opracowane tak, aby pasowało do całościowego kształtu brzmienia albumu „I’m Breathless”.

Justify My Love (Orbit Edit)

Przepis na ten remiks to weź coś superseksownego i poproś Williama Orbita, by zrobił to jeszcze bardziej seksownym. Dodanie magnetyzujących bitów i uwypuklenie najbardziej zmysłowych dźwięków wokalu z oryginalnego utworu sprawiły, że ten promocyjny edit grany był nie tylko w undergroundowych klubach, ale także w modnych barach i lokalach na całym świecie.

Erotica (Underground Club Mix)

Miks ten, przebudowany przez Masters at Work z myślą o klubach, nie zawiera oryginalnego, charakterystycznego sampla z piosenki Kool and the Gang. Zamiast tego Louie Vega i Kenny Dope od nowa opracowali linię basu, nadając miksowi brzmienie garażowego house’u, który podkreśla zapętlenie wokalu z oryginalnej piosenki. 

Deeper and Deeper (David’s Radio Edit)

Podczas gdy taneczno-popowe brzmienie oryginalnego utworu idealnie pasowało do radia, dwa zestawy klubowych remiksów, ukazujących jego głębokie wpływy z obszarów house’u i disco, zostały stworzone przez Shepa Pettibone’a (który współprodukował z Madonną piosenkę) i DJ-supergwiazdę Davida Moralesa. Ten edit wersji „David Klub Mix” znalazł się na promocyjnych CD wysłanych do radia z myślą o weekendowych setach dance/house.

Fever (Radio Edit)

W większości przypadków radiowy edit jest krótszy od albumowej wersji piosenki, ale ten tutaj to z pewnością wyjątek od tej reguły. Większość dwuścieżkowych europejskich singli na winylach i kasetach zawierała albumowy edit, który wspierany był radiowym, będącym w istocie skróconą wersją słynnego „Murk Boys Miami Mix”.

Secret (Junior’s Luscious Single Mix)

Za sprawą swoich „Luscious” miksów Junior Vasquez zmienił to, co niektórzy krytycy nazywali balladą R&B, w taneczny hymn. „Secret” natychmiastowo stał się dwiema stronami tego samego medalu: ten edit i wersja albumowa były często grane w radiu za dnia, podczas gdy pełnometrażowa wersja remiksu podbiła kluby i nocne pasma w radiu.

Bedtime Story (Junior’s Single Mix)

Wersja ta, będąca zedytowanym „Wet Dream Mix” Juniora Vasqueza, podąża muzyczną ścieżką poprzedniego zestawu remiksów Madonny autorstwa tego DJ-a, ale z dodatkiem tribalowych akcentów. Ukazała się zaledwie cztery miesiące po premierze „Secret” od Juniora, więc DJ-e często chętnie łączyli oba utwory, tworząc długi kawałek undergroundowej, tanecznej przyjemności.

Don’t Cry for Me Argentina (Miami Mix Edit)

Doceniona przez krytyków interpretacja „Don’t Cry for Me Argentina” w wykonaniu Madonny została przetransformowana w taneczny utwór w rytmach tango. Wyprodukował go portorykański DJ-supergwiazda Pablo Flores wspólnie z Madonną, która ponownie nagrała swoje wokale po angielsku i hiszpańsku. Oryginalna wersja piosenki była najczęściej grana w radiu w ciągu dnia, a wersja zremiksowana szybko pojawiła się w stacjach pop i na klubowych playlistach.

Frozen (Extended Club Mix Edit)

Victor Calderone, DJ-rezydent klubów Roxy w Nowym Jorku i Liquid w Miami, został poproszony przez Madonnę o dodanie swojego niepowtarzalnego stylu do pierwszego singla z albumu „Ray of Light”. Finalny efekt wkrótce stał się najczęściej granym remiksem w klubach na całym świecie.

Ray of Light (Sasha Ultra Violet Mix Edit)

Utwór „Ray of Light” o przyjaznym dla klubów brzmieniu, opisywany po premierze przez niektórych krytyków jako „elektroniczno-taneczne dziwactwo”, doczekał się remiksów stworzonych przez Orbita, Calderona i Sashę, urodzonego w Wielkiej Brytanii DJ-a i producenta, którego miłość do muzyki elektronicznej i acid house’u pozwoliła sprawić, że remiks ten stał się pięknym komplementem oryginału. Euforyczna wersja osiągnęła  natychmiastowy sukces w klubach i została wykorzystana w promocyjnym wideo.

Nothing Really Matters (Club 69 Radio Mix)

„Nothing Really Matters” to pierwsza remiksowa współpraca Madonny z Peterem Raufoherem. Osobiście poproszony przez Madonnę legendarny DJ z klubu Roxy przygotował kilka remiksów, które znalazły się na komercyjnym maxi-singlu. Ta wersja, bazująca na „Club 69 Vocal Club Mix” i trwająca 3 min. 45 s., była grana w radiu równie często jak wersja albumowa.

Beautiful Stranger (Calderone Radio Mix)

Zmiana inspirowanej latami 60. i 70. psychodelicznej, popowo-rockowej piosenki w klubowy hit była misją Victora Calderone’a. Jego taneczno-tribalowy remiks – komercyjnie wydany wyłącznie w Europie, a w Stanach Zjednoczonych tylko jako promocyjny singiel 12-calowy – wyniósł „Beautiful Stranger” na szczyt amerykańskiej listy klubowej, a obie wersje – radiowy miks i oryginalna – odnotowały olbrzymi airplay.

American Pie (Richard “Humpty” Vission Radio Mix)

„American Pie” to pierwsza remiksowa produkcja utworu Madonny od Richarda „Humpty” Vissiona. Podczas gdy jego „Vission Meets Madonna” to bardziej electro/house dub, wersja radiowa jest bliższa rekonstrukcji oryginału – rozpoczyna się od tego samego intra, ale rozwija w kierunku klasycznego numeru tanecznego.

Music (Deep Dish Dot Com Radio Edit)

Ali “Dubfire” Shirazinia i Sharam Tayebi, znani lepiej jako Deep Dish, urozmaicili klubową scenę poprzez dodanie ich charakterystycznego brzmienia electro do i tak już awangardowego „Music”. „The Stellar Remix” – jedna z najbardziej zaskakujących odsłon międzynarodowego hymnu Madonny z 2000 roku – otrzymała w kolejnym roku nominację do nagrody Grammy.

Don’t Tell Me (Thunderpuss Video Remix)

Edit ten, stworzony specjalnie z myślą o promocyjnym wideo granym w klubach i bazujący na słynnym klubowym remiksie od Thunderpuss, nigdy wcześniej – aż do teraz – nie został wydany jako samodzielny utwór.

What It Feels Like for a Girl (Above & Beyond Club Radio Edit)

Powstała w 2000 roku grupa znana w Wielkiej Brytani jako twórcy trance’owych remiksów, Above & Beyond, przerobiła całą piosenkę, zachowując jedynie intro mówione przez Charlotte Gainsbourg i refren. Wersja użyta w teledysku – by oddać jego silną stronę wizualną – stała się także remiksem najbardziej popularnym w klubach.

Impressive Instant (Peter Rauhofer’s Universal Radio Mixshow Mix)

Stworzony przez Petera Rauhofera zestaw remiksów wokalnych i dub, zlecony początkowo z myślą o możliwym wydaniu w formie singla, ukazał się jedynie na promocyjnym winylu dla DJ-ów, którzy niedługo potem uczynili z „Universal Club Mix” Rauhofera (którego ta wersja jest editem) kolejny numer #1 na klubowej liście przebojów.

Die Another Day (Deepsky Radio Edit)

Deepsky wniósł elementy progresywnego trance’u do bondowskiego motywu w wykonaniu Madonny, zachowując jednak jego kluczowy loop i część smyczkowej aranżacji. Innowacyjny remiks został doceniony przez krytyków muzycznych i zanotował mocny debiut w klubach na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zanim podbił wschodnie i przekroczył Atlantyk.

American Life (Felix da Housecat’s Devin Dazzle Edit)

Jako miłośnik hip-hopu, ale także house’u i electro, DJ i producent Felix da Housecat znalazł się pośród twórców, którzy zremiksowali „American Life”. Awangardowy utwór zyskał dzięki jego produkcji dodatkowego elektronicznego ducha, podkreślając przy tym rapowaną partię. Wydany na CD-R wyłącznie do wewnętrznego użytku wytwórni, edit ten został powtórnie odtworzony w studiu, by zadebiutować tutaj komercyjnie.

Hollywood (Calderone & Quayle Edit)

Victor Calderone na spółkę z producentem Mac Quaylem stworzył wersję nazwaną „Glam Mix”, która wydana została na oficjalnym singlu. Jej edit znalazł się wyłącznie na promocyjnych płytach CD wysłanych do klubów i radiowych DJ-ów.

Me Against the Music (Peter Rauhofer Radio Mix) – Britney Spears feat. Madonna

Debiutująca na liście dokładnie 20 lat po „Holiday”, muzyczna współpraca Madonny i Britney Spears była remiksowana przez wielu twórców, takich jak Rishi Rishi (którego wersja była najczęściej grana w radiu) i Petera Rauhofera. Obecny tu edit bazuje na „Electrohouse Mix” Petera, który był faworytem w klubach i znalazł się na większości komercyjnych wydań singla.

Nothing Fails (Tracy Young’s Underground Radio Edit)

„Nothing Fails” prezentowane jest tutaj jako wcześniej niepublikowany edit, utrzymany w undergroundowym brzmieniu house od Tracy Young – nagrodzonej Grammy DJ-ki i producentki, która po raz pierwszy pracowała nad piosenką Madonny w 2000 roku, remiksując „Music”.

Love Profusion (Ralphi Rosario House Vocal Edit)

Skrócona wersja „Ralphi Rosario’s House Vocal Mix” została specjalnie wyprodukowana z myślą o promocyjnym wideo. Na potrzeby tego wydania została ona odtworzona w studiu z wykorzystaniem oryginalnych masterów.

Hung Up (SDP Extended Vocal Edit)

Początkowo zawarta na cyfrowym wydaniu singla, ta skrócona wersja, będąca ulubionym klubowym remiksem Stuarta Price’a, debiutuje w wydaniu fizycznym na tej składance. 

Sorry (PSB Maxi Mix Edit)

Drugi singiel z „Confessions on a Dance Floor”, wyprodukowany przez Madonnę i Stuarta Price’a, został zremiksowany przez Pet Shop Boys i zawiera dodatkowe partie wokalne w wykonaniu Neila Tennata. Edit ten był wcześniej wydany tylko w ograniczonym nakładzie na promocyjnych singlach.

Get Together (Jacques Lu Cont Vocal Edit)

Stworzony przez Stuarta Price’a taneczny „Jacques Lu Cont Vocal Mix” od razu podbił kluby, a w prezentowanej tutaj skróconej wersji był dotychczas dostępny tylko na dwuścieżkowym singlu CD w Europie.

Jump (Axwell Remix Edit)

Axwell, producent i autor remiksów, a także członek Swedish House Mafia, inspirowanemu latami 80. utworowi, który sam z siebie był już klubowym hymnem, nadał akcent electro house. Ta skrócona wersja znalazła się tylko na cyfrowym wydaniu EP-ki, a także na kilku promocyjnych CD.

4 Minutes (Bob Sinclar Space Funk Edit) – feat. Justin Timberlake & Timbaland

„4 Minutes” to pierwszy remiks francuskiego DJ-a i producenta Boba Sinclara zrobiony dla Madonny. Znakiem szczególnym jego produkcji stały się francuski house i brzmienie w stylu funk. Ten edit ukazał się wyłącznie na limitowanym wydaniu w formacie 12-calowego picture disc.

Give It 2 Me (Eddie Amador Club 5 Edit)

Eddie Amador, legendarny DJ i producent muzyki house, był jednym ze wspaniałych twórców, którzy podjęli się zremiksowania tej piosenki. Wyprodukował on dwie główne wersje, jak również kilka skróconych i dub dla każdej z nich. Ta oparta jest na jego klubowym miksie i do tej pory była dostępna wyłącznie na CD-R na potrzeby wytwórni.

Celebration (Benny Benassi Remix Edit)

Utwór „Celebration”, wyprodukowany przez Madonnę i legendarnego house’owego DJ-a Paula Oakenfolda, otrzymał aranż w stylu electro house od włoskiego DJ-a i producenta Benny’ego Benassiego, którego remiks Madonna wykorzystała w teledysku. Wersja ta, bazująca na jego oryginalnym miksie, znalazła się na większości komercyjnych wydań singla.

Give Me All Your Luvin’ (Party Rock Remix) – feat. LMFAO & Nicki Minaj

Piosenka ta została wydana na kilka dni przed Super Bowl, podczas którego Madonna wykonała ją na żywo w ramach setu obejmującego też fragment „Party Rock Anthem” LMFAO. Ich autorski remiks utworu niedługo później został dodany do światowych playlist, a DJ-e podczas swoich występów często miksowali obie wersje piosenki razem.

Girl Gone Wild (Avicii’s UMF Mix)

Remiks, zaprezentowany przez Madonnę podczas setu Avicii’ego na Ultra Music Festival 2012, natychmiast podbił serca DJ-ów i miłośników muzyki elektronicznej. Energiczna wersja „Girl Gone Wild” od Tima Berglinga pozostaje do dziś najczęściej odtwarzanym w streamingu remiksem utworu.

Turn Up the Radio (Offer Nissim Remix Edit)

Offer Nissim na swoim drugim zestawie remiksów dla Madonny zaprezentował pełne energii house’owe bity z lekkimi wpływami trance’u, stopniowo podgrzewającymi atmosferę na parkiecie. Ten kawałek został stworzony specjalnie na potrzeby tego wydania w oparciu o oryginalną pełną wersję miksu.

Living for Love (Offer Nissim Promo Mix)

Ten ekskluzywny remiks Offera Nissima był wykorzystywany przez Madonnę podczas trasy promującej album „Rebel Heart”. Pozostaje on ulubieńcem wśród fanów, choć dotychczas nie został wydany ani fizycznie, ani cyfrowo.

Ghosttown (Dirty Pop Intro Remix)

Przejmująca ballada została zamieniona w elekroniczny miks przez Drew G i Briana Cua (znanych lepiej jako Dirty Pop), z zachowaniem oryginalnych wokali. Wersja ta szybko zwróciła uwagę DJ-ów i zaczęła być grana na całym świecie.

Bitch I’m Madonna (Sander Kleinberg Video Edit) – feat. Nicki Minaj

Oryginalny „elektroforyczny” miks autorstwa Sandera Kleinberga, zawierający wokale Nicki Minaj i część wokali Madonny, został przygotowany wyłącznie do promocyjnego klipu. Wersja ta nigdy wcześniej nie została wydana komercyjnie, a na potrzeby tego albumu została w całości odtworzona.

Medellín (Offer Nissim Madame X in the Sphinx Mix) – Madonna & Maluma

Najczęściej grana w klubach i streamowana wersja to przygotowana przez Offera Nissima odjechana house-tribalowa produkcja, która tutaj prezentowana jest w pełnej formie. Pozbawiony intra wariant znalazł się na komercyjnym wydaniu singla.

I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix)

Unikatowa praca Tracy Young włożona w ten miks, podkreślająca wokal Madonny i tekst utworu, pozwoliła Young zdobyć statuetkę Grammy dla najlepszego remiksu podczas 62. gali wręczenia nagród. Był to także pierwszy raz, gdy kobieta została nominowana i zwyciężyła w tej kategorii.

Crave (Tracy Young Dangerous Remix) – feat. Swae Lee

Muzyczna współpraca Madonny i Swae Lee również została zremiksowana przez Tracy Young, która wzbogaciła swoją produkcję o to, co najlepsze w muzyce funk i disco. Remiks ten wraz z wersją radiową znalazł się na komercyjnej EP-ce „Crave”.

I Don’t Sreach I Find (Honey Dijon Radio Mix)

Filar nowojorskiego środowiska klubowego, DJ-ka i producentka Honey Dijon, stworzyła ikoniczny kawałek, który od chwili premiery stał się najczęściej stremowanym remiksem utworu spośród wydanych. Dwie dłuższe wersje znalazły się na singlu dostępnym cyfrowo.

Wszystkie wymienione pozycje na listach bazują na amerykańskiej liście magazynu „Billboard”.