Wczoraj odbyła się transmisja na żywo, w której szczegółowo omówione zostały pojawiające się pytania o organizacyjną stronę koncertów z „The Celebration Tour”. Odcinek znajdziecie poniżej, ale jeśli unikacie spoilerów, powstrzymajcie się od jego oglądania. Ich obecność to główny powód, dla którego wiele osób nie uczestniczyło w transmisji na żywo.

Wiemy, że wśród Was jest wiele osób, dla których nadchodzące koncerty Madonny będą pierwszymi tego typu imprezami w życiu. Inni z Was z kolei słyszą rozmaite sygnały z różnych stron i czują się zdezorientowani. W tym wpisie spróbujemy w skrócie i bez spoilerów odpowiedzieć na pojawiające się pytania. Jeśli jednak wolicie wersję z szerszym omówieniem i niestraszne Wam spoilery – odsyłamy do obejrzenia powyższego zapisu transmisji.

Zanim przejdziemy do konkretów, prosimy, aby pamiętać, że zebrane tutaj informacje pochodzą w głównej mierze z naszych doświadczeń zdobytych podczas koncertów w Barcelonie. Część z nich może się okazać nieprzydatna podczas Waszych koncertów, ponieważ sporo zależy od lokalnych rozporządzeń, regulaminów obiektów, mentalności i obyczajów miejscowych, a także pogody czy dnia tygodnia. Nie są to więc w żadnym stopniu uniwersalne prawdy, które sprawdzą się w każdych warunkach.

FAQ

Mam miejsce stojące1. O której muszę się pojawić pod areną, żeby mieć dobre miejsce?

1 – Golden Circle Early Entry, Golden Circle, płyta

Sporo zależy od miejsca koncertu, a raczej nastawienia lokalsów do kolejkowania, pogody oraz dnia tygodnia. W Hiszpanii kolejka do Golden Circle Early Entry zaczęła się formować dzień przed koncertem po południu. Kiedy przyszliśmy na miejsce około 19:00 dzień przed koncertem, mieliśmy numery między 42 a 47, mimo nawet tego, że były to bilety uprawniające do wcześniejszego wejścia! Kolejki na płytę i do GC zaczęły się formować we wczesnych godzinach porannych.

Długiego stania od wczesnych godzin spodziewać się należy z reguły w takich krajach jak Hiszpania, Włochy, Portugalia, możliwe też, że Francja. Niemcy, Holendrzy, czy mieszkańcy krajów skandynawskich z reguły przychodzą na koncert najwcześniej około godziny 15:00-16:00, ale zawsze trzeba pamiętać, że na każdym koncercie będą też obecni mieszkańcy innych krajów, którzy mogą mieć już inne zwyczaje.

Czynnikiem, który ma duże znaczenie w tej kwestii, jest pogoda. Na deszczu, śniegu i w zimnej temperaturze zdecydowanie mniej osób chce oczekiwać kilkanaście godzin. Warto również wziąć pod uwagę dzień tygodnia. W weekend, kiedy większość osób ma wolne, raczej należy się spodziewać większych kolejek od wcześniejszych godzin, niż w tygodniu, gdy większość osób pracuje.

RADA: Jeśli zależy Wam na dobrym miejscu, a macie taką możliwość, warto dzień przed koncertem wybrać się pod arenę i sprawdzić sytuację. Pomoże Wam to też uniknąć niepotrzebnego stresu np. w kwestii sprawdzenia dojazdu. W dzień koncertu również warto monitorować sytuację na bieżąco.


Czy będąc w kolejce, mogę wyjść do toalety, na zakupy albo obiad bez obaw, że ktoś zajmie moje miejsce?

Z reguły nie ma problemu z wyjściem do toalety. Uważam, że wszyscy jesteśmy ludźmi i wszystkich w kolejce prędzej czy później złapią potrzeby fizjologiczne, więc nie ma co dać się zwariować. Zazwyczaj wystarczy poinformować osoby obok nas w kolejce, że wychodzimy tylko na chwilę. Pamiętajcie jednak, że toalety pod arenami ustawiane są zazwyczaj dopiero po południu i jeśli oczekujecie od wczesnych godzin, musicie sobie radzić… inaczej.

W kwestii dłuższych wyjść (np. na obiad) nie ma niestety złotego środka, bo sporo zależy od zachowania osób w kolejce. Niekiedy zgromadzeni sami się organizują i np. zapisują numery flamastrem na ręce. W Barcelonie w kolejce GC EE obowiązywała lista, według której napisane były numery. Według tej listy byliśmy ustawiani w kolejkę i wpuszczani na teren obiektu. Lista była sprawdzana co 4 godziny i obowiązywała zasada, że 1 osoba mogła trzymać miejsce w kolejce maksymalnie dla 1 nieobecnej osoby. Pozostali byli z listy wykreślani. Nie obowiązywało to jednak osób niepełnosprawnych, które nie były liczone podczas sprawdzania obecności (kolejka dla nich była zajęta, mimo że fizycznie nie było ich na miejscu).

W kolejce do regularnego GC i na płytę nikt nie zapisywał jednak numerów na rękach (przynajmniej pierwszego dnia), ale również nie było problemu z chwilowym opuszczeniem kolejki i powrotem na swoje miejsce.

RADA: Najlepiej, żeby przynajmniej jedna lub kilka osób z grupy było na miejscu, kiedy inni wychodzą z kolejki. Jeśli wybieracie się sami, zawsze dobrze nawiązać znajomości z osobami obok i sygnalizować im wyjście. W przypadku dłuższych wyjść (np. na obiad) warto spytać, czy osoby obecne w kolejce się na to zgadzają, że za godzinę czy więcej wrócimy na to samo miejsce. W przypadku takich dłuższych wyjść rośnie prawdopodobieństwo, że ktoś się nie zgodzi, ale zawsze warto pytać.

W trakcie oczekiwania pod areną mimo wszystko warto postarać się, aby każde wyjście z kolejki było tak krótkie, jak to możliwe. Wtedy mamy największe szanse na zachowanie miejsca w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.

Warto pamiętać, że o ile problemem może nie być wyjście do toalety z kolejki pod areną, mało prawdopodobne, że uda nam się wrócić na miejsce pod sceną, kiedy opuścimy je w celu wyjścia do toalety, już będąc w środku. Warto więc korzystać z tej możliwości maksymalnie do czasu otwarcia drzwi do obiektu.


W co zaopatrzyć się przed wielogodzinnym staniem w kolejce?

 1. Coś, na czym można usiąść. Najlepszym rozwiązaniem jest karimata, której nie będzie nam żal później wyrzucić. Wersją nieco tańszą, ale mniej wygodną jest karton, na którym można usiąść. Wersją najmniej skomplikowaną jest np. foliowa siatka, na której usiądziemy, ale nie jest to rozwiązanie wygodne, zwłaszcza na zimnym podłożu.
 2. Jedzenie: rzeczy najlepiej małe, stosunkowo lekkie, ale zawierające cukier – batony, czekoladę, ciastka, drożdżówkę, owoce (najlepiej sprawdzą się banany, bo są pożywne, ale nie moczopędne). Niski poziom cukru może spowodować zasłabnięcie, dlatego warto o tym pamiętać.
 3. Picie: najlepiej czysta woda, ewentualnie sok owocowy, Ice Tea. W dzień koncertu najlepiej zrezygnować z kawy z uwagi na jej działanie, po którym wizyta w toalecie może być niezbędna. Jeśli ktoś potrzebuje kofeiny, zdecydowanie lepszym (choć ogólnie mniej zdrowym) rozwiązaniem może być puszka napoju energetycznego.
 4. Garderobę stosowną do warunków. Dobrym rozwiązaniem może być bluza termiczna. Przykładowe egzemplarze znajdziecie TUTAJ. Chociaż nie zastąpi ciepłej kurtki, dobrze się sprawdzi pod nią, zwłaszcza, jeśli zamierzamy zabrać lekką kurtkę.

  W razie deszczu dobrze zaopatrzyć się w foliową pelerynę [PRZYKŁADOWE ZDJĘCIE]. Jest ona tania, lekka, nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu i raczej nikomu nie będzie jej żal wyrzucić do kosza po otwarciu drzwi.
 5. Przydatne lekarstwa. Nie jest to rzecz absolutnie obowiązkowa, ale w razie nieprzewidzianych wypadków dobrze mieć schowaną np. w portfelu pigułkę, która pomoże nam w razie niespodziewanego bólu głowy czy pleców (np. Ibuprom), albo problemów żołądkowych (np. Stoperan).

RADA: Z jedzeniem i piciem, a zwłaszcza piciem, warto zachować zdrowy rozsądek w obie strony. Pić warto tylko wtedy, kiedy faktycznie czujemy pragnienie, zjeść warto coś na pewno przed wejściem na teren obiektu (większości rzeczy prawdopodobnie nie będziecie mogli wnieść do środka). Na pewno jednak nie warto się forsować i wręcz konieczne jest uważne słuchanie swojego organizmu. Kiedy tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy, lepiej odpuścić i stracić dobre miejsce, niż przytomność.

Warto też wytrzymać i oszczędzać maksymalnie siły, nawet jeśli wielogodzinne siedzenie w jednym miejscu wydaje nam się nudne. Energia przyda Wam się na wieczór.

Osobiście odradzam picie alkoholu w kolejce, a nawet dzień przed. Po pierwsze, szkoda by było, by odbiór koncertu zakłócony był przez stan upojenia albo kaca. Pamiętać też należy, że ochrona może odmówić wstępu osobom nietrzeźwym. Po drugie, alkohol daje złudne poczucie ciepła. Wypicie jego sporej ilości „na rozgrzanie” może sprawić, że szybciej się przeziębicie, czego skutki odczujecie jeszcze przed końcem koncertu.


Czego nie można zabrać na teren obiektu?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że w każdej arenie dokładna lista zakazanych przedmiotów będzie inna. Szczególnie restrykcyjne zasady mogą mieć zastosowanie we Francji, gdzie obowiązuje obecnie podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. Szczegółowe informacje otrzymacie prawdopodobnie dzień przed koncertem na adres e-mail konta, z którego kupowano bilety.

Przedmioty zakazane w Barcelonie:

 • kije powyżej 50 cm
 • selfie-sticki i statywy
 • profesjonalne aparaty, kamery i sprzęt nagrywający (nie dotyczy to telefonów)
 • wskaźniki laserowe i emitery promieni
 • wszelkiego rodzaju broń
 • race i inne obiekty pirotechniczne
 • wszelkie metalowe i szklane pojemniki i pudełka
 • plastikowe butelki powyżej 0,5 litra (tylko bez zakrętki)
 • walizki, wózki i plecaki powyżej objętości 20 litrów

UWAGA! Na liście nie ma żadnej wzmianki o niebezpiecznych częściach ubioru, ale na wejściu zostałem poproszony o zdjęcie skórzanych rękawiczek z ćwiekami.

Wniesienie powerbanka nie było zakazane w Barcelonie, ale możliwe, że w innych miejscach może być (powerbank to teoretyczne źródło ognia).

Z uwagi na napiętą sytuację, we Francji możliwe są dokładniejsze kontrole bezpieczeństwa, przypominające te na lotniskach. Możliwe, że będziecie poproszeni o pokazanie zawartości kieszeni, zamiast standardowej „macanki”.

RADA: Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i zastanawiania się, czy plecak mieści się w granicy 20 litrów, osobiście odradzam zabieranie każdego „tradycyjnego” plecaka. Warto chociaż na ten jeden dzień zamienić go na plecak w formie worka na plecy, ewentualnie torbę.

Zawsze stosujcie się do poleceń i informacji przekazywanych przez ochronę. Kłótnia nic nie da, poza pretekstem, aby w skrajnym przypadku odmówić wstępu. Zbędne pytania z kolei będą tylko niepotrzebnie wydłużać czas kontroli.


Jak się ubrać na koncert, biorąc pod uwagę oczekiwanie w kolejce?

Przede wszystkim – odpowiednio do warunków atmosferycznych.

Jeśli chcecie się ubrać lekko, ale przy tym nie zmarznąć, przyda Wam się bielizna termiczna, o której mowa wyżej. Wówczas powinna wystarczyć tylko lekka kurtka, oczywiście zakładając, że nie będzie mroźnej temperatury.

W razie zimna, warto zabrać szalik i czapkę, które w razie potrzeby można schować do kieszeni kurtki.

Warto założyć buty, które już były noszone i mamy pewność, że niespodziewanie nie zafundują nam bolesnych otarć (co często dzieje się z nowymi butami). W przypadku miejsc stojących, warto zadbać o buty na wysokiej podeszwie, szczególnie, kiedy ktoś nie jest wysokiego wzrostu.

UWAGA: Szatnia zazwyczaj nie jest obowiązkowa, ale może to zależeć od obiektu. Może się więc okazać, że w niektórych arenach będzie ona obowiązkowa. Warto wziąć to pod uwagę i zakładać rzeczy, które łatwo i szybko można zdjąć, np. zapinane na suwak, zamiast na guziki.


Jakie miejsce na koncercie jest najlepsze?

Nie ma jednego, najlepszego miejsca. Scena jest wielowymiarowa, Madonna sporo się po niej przemieszcza, w różnych kierunkach, dlatego każde miejsce ma swoje plusy i minusy.

UWAGA: Na większości koncertów strefa PIT 1 (Danceteria) jest włączona do strefy Golden Circle.

LEGENDA:

Kolor zielony (niezależnie od odcienia) – omawiane położenie

Kolor ciemnoszary – przypuszczalna lokalizacja płyty

Kolor szary – przypuszczalna przestrzeń Golden Circle i PIT

Kolor jasnoszary – przestrzeń niedostępna

Miejsce pod sceną główną:

Plusy: otwarcie i zakończenie koncertu w bliskiej odległości, większość pierwszego aktu tocząca się w tym miejscu.

Minusy: wysokość sceny może zasłaniać nieco jej dalsze obszary, odbiór może zakłócać też jeżdżąca przed nią po szynie kamera.

Miejsce przy środkowej platformie:

Plusy: dobra widoczność sceny głównej (zwłaszcza dla niższych osób), sporo dzieje się w bliskim sąsiedztwie, jedna szczególna piosenka wykonywana w całości na wyciągnięcie ręki, kilka dłuższych momentów, gdy Madonna jest bardzo blisko.

Minusy: Madonna jest często na dalszej części środkowego wybiegu, więc przez część koncertu ogląda się ją na ekranach, nikłe szanse na interakcję z Madonną.

Środek środkowego wybiegu:

Plusy: szeroki widok głównej sceny i bocznych platform, Madonna często chodzi w tym miejscu.

Minusy: mało „szczególnych” momentów blisko tego miejsca, konieczność wyboru, czy patrzyć na plecy Madonny, czy na ekran nad głową, kiedy Madonna jest na końcu środkowego wybiegu.

PIT:

INFO: Na większości koncertów PIT 1 (Danceteria) jest zlikwidowany i jest częścią Golden Circle, ale tutaj rozpatrujemy obie opcje.

Plusy: ogólnie dobry widok i bliskość Madonny, szansa na interakcję z Bobem The Drag Queen (PIT 2)

Minusy: Dostępność biletów głównie w ramach Iconic VIP Package, a co za tym idzie – nieadekwatność ceny do jakości (za 700 Euro można by się spodziewać więcej).

Gdzie stać, aby mieć szansę na interakcję z Madonną np. przybicie piątki?

INFO: Trudno przewidzieć, gdzie i kiedy Madonna podejmie interakcję z publicznością, bo często jest ona spontaniczna, ale z reguły są to okolice zaznaczonych miejsc.

Gdzie stanąć, jeśli chcę widzieć Madonnę, która się nie rusza (np. żeby zrobić ładne zdjęcia)?

INFO: Większość czasu Madonna jest jednak w ruchu i sporo się przemieszcza, ale jeśli już, to zgodnie z poniższym schematem. Uwzględniono na nim te miejsca, w których szansa na zrobienie dobrych zdjęć jest największa (gdzie Madonna występuje przez jakiś czas względnie bez ruchu).

Gdzie stanąć, jeśli chcę zdobyć wyjątkowe pamiątki?

INFO: Większość tych wyjątkowych obiektów rzuca w publiczność Bob The Drag Queen, a nie Madonna.

UWAGA: Jeśli nie przeszkadza Wam, że dowiecie się, o jakich pamiątkach mowa, obejrzyjcie TEN FILMIK na TikToku Boba.


Jak wygląda widoczność na koncercie? Czy muszę zabrać lornetkę, żeby zobaczyć Madonnę?

Nie, lornetka nie będzie potrzebna, bo koncert odbywa się na arenie, a arena to nie stadion. Opuszczane nad wybiegami ekrany pozwalają nam widzieć wszystko z każdego miejsca, bez obawy, że umknie nam jakiś moment.


Mam bilet na trybunach. Czy muszę przyjść dużo wcześniej?

W przypadku wszystkich siedzących miejsc, nie ma ryzyka, że ktoś nam je zajmie, więc absolutnie nie jest wymagane wielogodzinne czekanie. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcemy spędzić w arenie. Jeśli chcemy pójść do baru, zrobić zakupy w koncertowym sklepie, albo posłuchać supportu, wystarczy przyjść na 20:00. Jeśli nam na tym nie zależy, 20:30 jest bezpieczną godziną, chociaż koncerty zazwyczaj zaczynają się około 21:30-22:00.


Jak się ma stosunek jakości do ceny koncertowego merchu?

Koszulki są dobrej jakości, ale zdecydowanie 50 Euro za sztukę to mocno nieadekwatna do jakości cena. Identycznie wygląda sprawa z bluzami, które moim zdaniem nie są warte swojej ceny.

Kurtka-bomberka z „Blond Ambition” kosztuje 350 Euro, ale chociaż ta kwota może się wydawać mocno wygórowana, uważam, że wykonanie jest naprawdę wysokiej jakości, a sama kurtka jest nie tylko estetyczna, ale też ciepła. Replika jest wykonana przez tę samą włoską firmę, która produkowała kurtki w 1990 roku i nawet w sklepie producenta ceny kurtek tego typu zaczynają się w okolicach 200 Euro.

Plakaty są w dwóch wersjach (z czarnym i czerwonym tłem), obie kosztują 25 Euro za sztukę, jakość wydruku jest wysoka (grubszy, powlekany papier, odblaskowy napis), ale grafika nie jest w żaden sposób wyjątkowa. Wydruk jest wysokiej jakości, ale nie wiem, czy wart takiej ceny.

W sklepie koncertowym nie ma tourbooka! Nie ma żadnej informacji, czy i kiedy ewentualnie to się zmieni. Jedna z niepotwierdzonych plotek mówi, że ma on być dostępny w grudniu (bez podania konkretnej daty, możliwe, że od startu amerykańskiej części trasy), inna – że tourbooka tym razem ma zupełnie nie być, a zamiast tego po zakończeniu trasy ukaże się album ze zdjęciami z koncertów, identycznie jak miało to miejsce po trasach „Confessions” i „Sticky & Sweet”. Żadna informacja nie jest jednak potwierdzona i nic na razie nie wiadomo na pewno.

O jakości kosmetyków i przyborów do make-upu dostępnych w sklepie się nie wypowiem, bo nie mam takiej wiedzy. 😉

UWAGA: Zazwyczaj sklepy na zewnątrz obiektu mają ograniczony asortyment. W sklepie wewnątrz może być większy wybór, więc jeśli np. jakiejś koszulki nie ma w sklepie na zewnątrz, bardzo prawdopodobne, że będzie ona w sklepie w środku.

Rozmiarówka jest mocno zawyżona. Chociaż normalnie noszę rozmiar L, spokojnie mógłbym założyć też M i koszulka nadal dobrze by leżała.


Czy zakupy w koncertowym sklepie robić przed koncertem, czy po?

Nie wydaje mi się, żeby niedługo po zakończeniu koncertu w sklepach koncertowych były braki w asortymencie, więc jeśli macie miejsca stojące, osobiście sugerowałbym po koncercie, aby nie dźwigać niepotrzebnie zakupów przez cały dzień.

Wydaje mi się też, że najszybciej wyczerpują się zasoby sklepów na zewnątrz areny, bo większość osób rzuca się na nie już na etapie czekania na koncert.

Z reguły najszybciej kończą się plakaty i bomberki, czyli najtańsze i najdroższe rzeczy.


Ogólne informacje i porady:

 • Skupcie się na dobrej zabawie, a nie robieniu zdjęć i nagrywaniu całego koncertu. Jakość nagrań z „ręki” i tak nie będzie najlepsza, a prawdopodobnie na YouTube i tak pojawią się dobrej jakości nagrania, nie mówiąc o oficjalnym nagraniu z koncertu. Z koncertu zdecydowanie więcej i lepiej się pamięta, kiedy telefon schowa się do kieszeni.
 • Nie marnujcie siły i słuchajcie swojego ciała. Jeśli choć trochę poczujecie się gorzej, lepiej odpuścić, niż zrobić sobie krzywdę.
 • Słuchajcie, co mówią lokalsi. Istnieje duża szansa, że osoby które znają dobrze obiekt i miejscowe zwyczaje, doradzą Wam rozwiązania usprawniające organizację.
 • Kiedy komunikaty organizatorów podawane są w nieznajomym dla Was języku, warto poprosić kogoś z kolejki o tłumaczenie na bardziej zrozumiały dla Was język (np. angielski). Nie krępujcie się o to prosić. Nikt nie chce przegapić ważnych komunikatów.
 • Po otwarciu bramek, nie biegnijcie, aby zająć najlepsze miejsce. W wielu obiektach ochrona zawróci Was na koniec kolejki, jeśli zaczniecie biec.
 • Miejcie oczy otwarte i reagujcie stosownie do sytuacji. W wielu obiektach (np. w Mercedess-Benz Arenie w Berlinie) ludzie tłoczą się pod środkowymi drzwiami głównego wejścia, ale otwierane są wszystkie skrzydła drzwi.

Jeśli podoba Ci się treść tego wpisu, możesz postawić mi wirtualną kawę ⬇️⬇️⬇️

https://buycoffee.to/krystian-rm

Z góry dziękuję za wsparcie!